27.06.2025
Pro řadu seniorů starobní důchod jako zdroj příjmu nemusí stačit na pokrytí všech životních nákladů. Státní sociální systém pro tyto případy nabízí řešení v podobě některých dávek a příspěvků, které mohou usnadnit život při stále se zvyšujících nákladech téměř na vše. Jaké příspěvky a dávky tedy přicházejí v úvahu?
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je určen osobám s nízkými příjmy a vysokými náklady na bydlení (např. nájem, energie, vodné, stočné). Posuzuje se přitom příjem celé domácnosti a výše uznatelných nákladů. O příspěvek na bydlení si může požádat vlastník, nájemce bytu a některé další osoby, kterým 30 % (v Praze 35 %) příjmu jejich domácnosti nestačí na pokrytí nákladů na bydlení.
Žádost o příspěvek se podává na úřadu práce nebo elektronickou cestou.
Příspěvek na péči
Tento příspěvek slouží seniorům, kteří nejsou zcela soběstační a potřebují pomoc druhé osoby při běžných činnostech (oblékání, hygiena, jídlo, pohyb apod.). Rozlišují se čtyři stupně závislosti – lehká, středně těžká, těžká a úplná. Od stupně závislosti a věku se také odvíjí výše příspěvku. Příspěvek je možné použít na zajištění péče – rodinným příslušníkem, pečovatelskou službou nebo v domově pro seniory.
Doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení doplňuje příspěvek na bydlení, pokud příjmy domácnosti nestačí ani po jeho přiznání na pokrytí skutečných nákladů na bydlení. Je součástí dávek hmotné nouze a přiznává se až individuálně po posouzení celkové situace žadatele.
Příspěvek na mobilitu a průkaz OZP
Pokud je senior držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP), může mít nárok na:
- příspěvek na mobilitu (550 Kč měsíčně)
- příspěvek na zvláštní pomůcky (např. schodolez, invalidní vozík atd.)
O tyto dávky se žádá rovněž na úřadu práce.
Pomoc v hmotné nouzi
Pokud senior žije na hranici existenčního minima a není schopen si zajistit základní životní potřeby, může požádat o příspěvek na živobytí nebo mimořádnou okamžitou pomoc.
Kde a jak žádat
- Všechny dávky vyřizuje místně příslušná pobočka úřadu práce.
- Je nutné doložit osobní doklady, důchodový výměr, náklady na bydlení, příjmy domácnosti a někdy i lékařské zprávy
- Formuláře lze vyplnit přímo na úřadě s pomocí sociálního pracovníka nebo elektronicky.
Závěrem
Sociální systém nabízí podporu, která má pomoci seniorům překlenout obtížná období. Neváhejte se informovat o možnostech, na které máte nárok – i drobná pomoc může výrazně zlepšit kvalitu života. Od října 2025 budou některé z výše uvedených příspěvků nahrazeny tzv. dávkou státní sociální pomoci tzv. superdávkou, která se bude skládat ze složek živobytí, bydlení, péče o děti a pracovní bonus. Výhodou bude možnost podat pouze jednu žádost, kde budou všechny složky posouzeny společně. Do systému se bude přecházet postupně od října 2025 až do roku 2026.
Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a prseniorských organizací s celostátní působností“