27.06.2025
Důchod je pro starší osoby zpravidla hlavním zdrojem příjmu. Jedná se zpravidla o důchod starobní.
V České republice máme 4 základní druhy důchodů:
- Starobní důchod – při splnění dalších podmínek stanovených zákonem se tento důchod vyplácí po dosažení stanoveného důchodového věku a splnění minimální doby pojištění (aktuálně 35 let). Důchodový věk se liší podle ročníku narození a počtu vychovaných dětí.
- Invalidní důchod – náleží osobám, které mají pokles pracovní schopnosti o nejméně 35 % a splňují zákonné podmínky pojištění.
- Vdovský/vdovecký důchod – vyplácí se pozůstalým manželům nebo partnerům zpravidla po dobu 1 roku, s některými výjimkami
- Sirotčí důchod – je určený nezaopatřeným dětem po úmrtí rodiče nebo osvojitele.
Výpočet starobního důchodu
Starobní důchod se skládá ze dvou částí, kterými jsou:
- Základní výměra – jednotná pro všechny (v roce 2025 činí 4 400 Kč) a
- Procentní výměra – odvíjí se od výše příjmů během života a délky pojištění. Čím déle a více bylo odváděno do systému, tím je důchod vyšší.
Při výpočtu nároku na důchod se zohledňují se také tzv. náhradní doby pojištění – např. péče o dítě, evidence na úřadu práce nebo péče o závislou osobu.
Kdy a jak žádat o důchod
Žádost o důchod se podává osobně na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) příslušné podle místa bydliště. Doporučuje se podat ji asi 4 měsíce před plánovaným odchodem do důchodu. K vyřízení žádosti je třeba mít řadu dokumentů, jako např. doklady o zaměstnání, péči o děti a dalších náhradních dobách.
Předčasný důchod
Do důchodu je možné odejít až o 3 roky dříve (nebo 5 let při vyšším důchodovém věku). V tom případě ale dochází ke krácení procentní výměry – trvale. Proto je třeba dobře zvážit výhody a nevýhody.
Zvyšování důchodů (valorizace)
Každý rok dochází k valorizaci důchodů, tedy jejich navýšení – zpravidla v lednu. Zohledňuje se růst cen a mezd.
Závěrem
Výpočet důchodu není úplně snadná záležitost. Je dobré se již před podáním žádosti o důchod informovat splněných dobách pojištění a také o dokumentech, které bude potřeba úřadu doložit. V případě nejasností je možné obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení v místě bydliště nebo na občanskou poradnu.
Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“