27.06.2025

Soužití více generací pod jednou střechou může přinášet pro členy rodiny řadu výhod, ale někdy také může být příčinou napětí a konfliktů. Tento článek přináší informace o právech seniorů v rámci rodiny a také o možnostech ochrany jejich práv a zájmů.

Práva k užívání nemovitosti

V prvé řadě je důležité si řádně upravit práva k užívání nemovitosti, ve které rodina bydlí. Zejména si řádně upravit podíly na nemovitosti a práva k užívání v případě spoluvlastnictví nemovitosti. Pokud žijí členové rodiny v domácnosti, ke které nemají vlastnické právo, je dobré uzavřít písemně smlouvu o užívání bytu a tím předejít nepříjemným dohadům v budoucnosti. Pokud se senior rozhodně darovat svou nemovitost potomkům a přeje si v ní dožít, je také vhodné sepsat smlouvu a nejlépe si i zřídit věcné břemeno (užívací právo), které bude vedeno v katastru nemovitostí.

Výživné mezi příbuznými

Český občanský zákoník upravuje také výživné mezi příbuznými. Je všeobecně známo, že rodiče mají vyživovací povinnosti vůči dětem. Pokud ale rodiče tuto povinnost neplní, může nastat i situace, kdy seniorům vznikne povinnost přispívat na výživu svých vnoučat.

I rodiče mají právo na výživné od dětí, pokud se o sebe nedokáží postarat sami. Pokud se rodičům nepodaří se svými dětmi na formě podpory dohodnout, je možno toto právo uplatnit u soudu, který rozhodne s ohledem na potřeby rodiče a možnosti jeho dětí.

Domácí násilí

Velmi nepříjemná situace nastává, pokud v rodině dochází ke konfliktům nebo dokonce domácímu násilí. Mezi domácí násilí patří nejen fyzické napadání a ponižování, ale také různé formy zneužívání seniora ze strany členů rodiny nebo jeho omezování.

Takové zacházení si senior nemusí nechat líbit e existují způsoby, jak požádat o pomoc z venku. Je možné obrátit se žádostí o pomoc na Polici ČR, obecní úřad nebo na linku seniorů na telefonním čísle 800 200 007. Pokud je situace vážná, může být agresor i vykázán ze společné domácnosti.

Dědictví a darování majetku

Dědictví a zejména spory o něj mohou hluboce zasáhnout celou rodinu. Proto je dobré myslet i do budoucna a vše pečlivě uvážit. Někdy postačí spolehnout se při rozdělování dědictví na zákonná pravidla, jindy může být vhodnější sepsat závěť nebo dědickou smlouvu. Jistě není od věci se zejména v případě většího majetku poradit s notářem nebo advokátem.

Darování je hezká věc, ale někdy může dárce po čase svého dobrého skutku litovat, pokud se k němu obdarovaný později začne chovat hrubě nebo nevděčně. Na takové případy ale zákon pamatuje a existuje možnost odvolat dar.

Samozřejmě je ideální, pokud je rodina pro seniory oporou v běžném životě i při řešení problémů a vztahy v rodině jsou založeny na vzájemném respektu. Znalost svých práv a leckdy i úprava vzájemných vztahů právní formou může být dobrým pomocníkem ke klidnému životu.

Nikdy není od věci se poradit s odborníky nebo v bezplatné poradně.

 

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „ Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“